Duyurular EtkİNLİKLER

 • 50. EUROTOX Kongresi

  bluered7-10 Eylül 2014 tarihleri arasında İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da yapılan 50 EUROTOX Kongresi'nde, EUROTOX 2016-2018 dönemi başkanlığına dernek üyemiz Prof. Dr. Mümtaz İŞCAN seçilmiştir.

  7-10 Eylül 2014 tarihleri arasında İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da yapılan 50 EUROTOX Kongresi'nde, EUROTOX-Molecular Toxicology Specialty Section başkanlığına dernek başkanımız Prof. Dr. Hilmi ORHAN seçilmiştir.
 • NANOTOX 2014, 7th International Nanotoxicology Congress

  Türk Toksikoloji Derneği’nin ana sponsoru olduğu "NANOTOX 2014, 7th International Nanotoxicology Congress" 23 – 26 Nisan 2014 tarihleri arasında Antalya, Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Kongrenin program ve özet kitabı için tıklayınız
 • Yeni Yönetim Kurulumuz

  2013-2015 Yönetim Kurulumuz belirlendi...

  Devamı

  III. Bölgesel Toksikoloji Sempozyumu 

  12-14 Haziran 2014 yılında derneğimizce düzenlenen III. Bölgesel Toksikoloji Sempozyumu "Toksikolojide Güncel Konular" başlığı ile İzmir'de gerçekleşti.

  Bilgi

Dernek Başkanından

Sayın Üyeler,                                                                                   

hilmi orhan001

Yeni yılın hepimiz için sağlık, huzur ve başarı dolu bir yıl olmasını dilerim. 2014 yılı ülke ve dünya gündeminde, ayrıca alanımızda da yoğun olaylarla dolu geçti. Yakın tarihteki iki küresel savaşın ardından kapatılamamış hesapların yeniden açılması, özellikle Ortadoğu’da ve Asya’da güçlü ülkelerin çıkarları doğrultusunda, önemli kısmı yapay oluşturulmuş sınırların yeniden çizilmesine, burada yaşayan toplumların geleceğe yönelik olarak moda deyimle “dizayn” edilmesine ve bu bölgenin yer altı ve insanlar dâhil yer üstü tüm varlıklarıyla yeniden paylaşılmasına neden oluyor. Önemli bölümü hemen sınırlarımızda gerçekleşen bu büyük değişikliklerden mümkün olan en az zararla sıyrılmamız, Mustafa Kemal’in de özenle ve defalarca vurguladığı ve sağlığında sarsılmaz bir irade ile uyguladığı gibi toplum olarak aklımızı kullanmamıza, planlı ve hedefli bilimsel çalışmalarla sosyal, ekonomik ve teknolojik gücümüzü artırmamıza bağlı. Çalışma alanımız ilk bakışta her ne kadar bu amaçlara ulaşmak için dolaylı bir yol gibi görünse de aslında toksikolojik bilimlerde kaydedeceğimiz dişe dokunur ilerlemelerin bir ülkenin karmaşık güç potansiyelini oluşturan ve birbiriyle bileşik kaplar benzeri ilişkide olan dinamikler arasında önemli payı var. Bu duygularla 2015 yılında ülkemizde daha nitelikli, daha hedefli, birbirini destekleyip bütünleyerek akılcı amaçlara yönelmiş bilimsel çalışmaların sayısının artmasını diliyorum.

Geride bıraktığımız 2014 içerisinde İskoçya’nın Edinburgh kentinde yapılan 50. EUROTOX Kongresi, her yıl olduğu gibi başta Avrupalı olmak üzere tüm dünya toksikologlarının buluştuğu önemli bir etkinlik oldu. Bu kongrede ülkemiz ve derneğimiz açısından önemli olaylar da gerçekleşti. Derneğimiz üyesi Prof. Dr. Mümtaz İşcan, 2016-2018 yıllarını kapsayan 2 yıl süre için EUROTOX Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. İlerleyen sayfalarda Dr. İşcan’ın kariyeri hakkında ayrıntıları görebileceğiniz bir yazı yer alıyor. Hem kendisini, hem de Türk Toksikoloji camiasını bu başarıdan dolayı dernek yönetim kurulu adına tebrik ediyorum. Dernek kurucularımız ve üyelerimizin EUROTOX ve IUTOX gibi uluslararası tepe organizasyonların başkanlıkları dâhil yönetim basamaklarında yıllardır süren başarılı varlıkları, bu yeni görevle birlikte hız kesmeden devam edecektir. EUROTOX Yönetim Kurulunda ve çalışma gruplarında yıllardır görev yapmış olan bir başka üyemiz Prof. Dr. Nurşen Başaran, EUROTOX görevlerine, derneğimizin aday göstermesi ve başarılı kariyeri nedeniyle seçildiği IUTOX’da devam etmek üzere, yine Edinburgh’daki kongre sırasında veda etmiştir. Yine dernek yönetim kurulumuz ve sizler adına kendisine bu katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Ben de Eylül 2013 EUROTOX-Interlaken Kongresinde Yönetim Kurulu üyesi seçilerek Dr. Başaran ile yönetim kurulunda bir yıl birlikte çalıştıktan sonra Edinburgh Kongresi’nde Molecular Toxicology Specialty Section başkanlığına 3 yıl süre ile seçildim. Türk toksikologlar olarak derneğimizin en başında doğru bir strateji ile kurulması ve bugünlere kadar yönetim kurullarınca aklın yol göstericiliğinde yönetilmesinin bir sonucu olan uluslararası alandaki bu etkinliğimizin, üyelerimizin bilimsel çalışmalarını sürekli geliştirmeleri sonucunda daha uzunca yıllar süreceğine inanıyorum.

ERT Eurotox Kayıtlı Toksikolog Sistemi

ERT Sistemi

Leonardo Da Vinci Kimyasal Farkındalık Projesi

Kimyasal Farkındalık Projesi

GIDA Katkı Maddeleri ve Kontaminantları

Gıda Katkı Maddeleri ve Kontaminantları