DUYURU ETKİNLİK

 • "Dernek üyemiz Prof. Dr. Semra Şardaş;
  • MARMARA ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ DEKANLIĞI TARAFINDAN, AKADEMİK VE BİLİMSEL ÇALIŞMALARI VE FAKÜLTE VE ÜNİVERSİTE'NİN BAŞARILI PAYDAŞ TEMSİLİYETİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK 2016 YILI ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

 • 14. Olağan Genel Kurul

  blueredDerneğimizin 19.11.2015 tarihinde gerçekleştirilen 14. Olağan Genel Kurulu’nda 2015-2017 yıllarını kapsayan dönem için seçilen Türk Toksikoloji Derneği Yönetim Kurulu’nda görev dağılımı aşağıdaki şekilde yapılmıştır

  Ayrıntıları için tıklayınız

 • KONFERANS: Nasıl bir üniversite?

  14. Olağan Genel Kurul sonrasında aynı yerde saat 16:00'da Prof. Dr. Ali Demirsoy tarafından "Nasıl bir üniversite?" başlıklı konferans gerçekleştirilecektir.
  Duyuru ayrıntıları içintıklayınız

 • Prof. Dr. Nurşen Başaran

  Dernek üyemiz Prof. Dr. Nurşen Başaran, 13-16 Eylül 2015 tarihinde Portekiz'de düzenlenen 51. Eurotox Kongresinde 'Eurotox Onursal Üyesi (Eurotox Honorary Member) seçilmiştir.

 • "Dernek üyemiz Prof. Dr. Semra Şardaş;
  • Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi  2015 yılı Hizmet ödülüne layık görülmüştür.
 • Dernek üyemiz Prof. Dr. Bensu Karahalil ve Nurşen Başaran

  21 Haziran.2014 tarihinde yapılan törenle  Türk Eczacılar Birliği Eczacılık Akademisi 2014 yılı Bilim Ödülü'ne layık görülmüşlerdir.

 • Prof. Dr. Ali Esat Karakaya

  "Türk Toksikoloji Derneği kurucu genel sekreter hocamız Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, 4 Mayıs 2015 tarihinde emekli olmuştur."

Dernek Başkanından (43.Sayı)

Sayın Üyeler,

2016 yılının ilk 6 aylık döneminde derneğimiz ve Türk toksikolojisi açısından en önemli olay kuşkusuz 52. EUROTOX Kongresi’nin tarafımızdan İstanbul’dan İspanya’nın Seville kentine alınması oldu. 2001 yılında yine İstanbulda gerçekleştirilen ilkinden sonra üç Avrupa ülkesine karşı adaylığımızı koyarak kazanmamız üzerine ülkemizde ikinci kez gerçekleştireceğimiz bu kongrenin hazırlıkları bildiğiniz gibi yoğun bir şekilde devam ediyordu. Ancak 2013 yılından başlayarak Ortadoğu’da hemen sınırlarımızda odaklanmış bir biçimde gittikçe artan ve tüm dünyayı içine çeken savaş sorunu, hazırlanmakta olduğumuz kongrenin başarılı ve Türk Toksikoloji Derneği’ne yakışır bir şekilde gerçekleştirilmesini tehdit etmeye başladı. Kongrelerin başarısında en önde gelen olmazsa olmaz koşul bildiğiniz üzere konuda çalışan araştırıcıların katılımıdır. Ne var ki bahsettiğim çok uluslu ve kısmen vekalet savaşı şeklinde yürütülen çatışmalar ve Avrupa kentleriyle birlikte coğrafi yakınlık nedeniyle ülkemizi daha da fazla etkileyen terör olayları, bizlerle doğrudan ya da dolaylı iletişime geçen potansiyel katılımcıların isteksizliğinin ve kongre katılımının çok düşük olacağının sinyallerini vermeye başladı. Bu nedenlerden dolayı geçen Mart ayında Kuzey Amerika’nın New Orleans Kentinde gerçekleştirilen 55. SOT Kongresi sırasında Yerel Düzenleme Kurulu olarak kongre yerinin değişmesi kararımızı EUROTOX başkanı ve diğer Yönetim Kurulu üyelerine ilettik. Birkaç gün boyunca yaptığımız görüşmeler, analizler ve açıklamalar sonucunda TTD ve EUROTOX’un başarısı ve prestiji açısından değişikliğin kaçınılmaz olduğu görüşümüz kabul gördü. TTD tarafından düzenlenecek olan bu ikinci EUROTOX Kongresini ülkemiz sınırları dışında yapmak her ne kadar üzücü olsa da gerçekçi davranmak ve her koşulda TTD, Türk Toksikolojisi ve EUROTOX’un başarısını olabilecek en üst düzeyde tutmak durumundayız. TTD üyelerinden oluşan Düzenleme Kurulu olarak bu kararımızı anladığınızı ve desteklediğinizi düşünüyoruz. Kongre yerinin değişmesine karşın şu ana kadar Türkiye’den katılımın oldukça yüksek olması bu öngörümüzü destekleyen en önemli somut gösterge. Bu nedenle her birinize teşekkür ediyor ve ülke olarak ciddi ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz bu günleri atlatacağımızı ve geleceğin daha güzel olacağını umuyorum.

ERT Eurotox Kayıtlı Toksikolog Sistemi

ERT Sistemi

Leonardo Da Vinci Kimyasal Farkındalık Projesi

Kimyasal Farkındalık Projesi

GIDA Katkı Maddeleri ve Kontaminantları

Gıda Katkı Maddeleri ve Kontaminantları